Koła przemysłowe - rodzaje

Koła przemysłowe - rodzaje
Opublikowany: wtorek, 08 marca 2016 // Wyświetlony: 173

Urządzenia służące do transportu produktów,materiałów oraz różnego typu elementów w procesach produkcyjnych są popularne W różnego typu zakładach przemysłowych. W tym zakresie umieszcza się szereg rozmaitych rozwiązań, zaczynając od najprostszych, uniwersalnych wózków magazynowych, a kończąc na osprzęcie transportującym, opracowanym do specjalnych zastosowań. Poza osprzętem transportowym koła przemysłowe są również stosowane jako wyposażenie aparatury czy urządzeń, które wymagają stałego przesuwania w czasie pracy.

Urządzenia z grupy sprzętu do transportu bliskiego mają opcję poruszania się dzięki wyposażeniu w koła przemysłowe. W efekcie szerokiego zapotrzebowania oraz różnorodnych warunków, w jakich są używane, sporządzono szereg ich typów, przygotowanych specjalnie z myślą o różnych warunkach pracy.

Podstawowy podział zestawów kołowych to podział na zestawy kołowe stałe oraz zestawy z opcją skręcania. Zestawy skrętne mogą obracać się dookoła osi pionowej, a dzięki temu umożliwiają manewry sprzętem oraz maszynami, które są w nie wyposażone. Koła przemysłowe stałe, bez możliwości skręcania pozwalają na utrzymanie stabilności w czasie jazdy.

Wśród zestawów kołowych wyróżnia się koła przemysłowe przystosowane do aparatury, kółka do urządzeń transportowych oraz kółka do dużych obciążeń. Każdy z tych typów zestawów kołowych jest przystosowany do nieco odmiennych prac, a tym samym wytwarzany z różnorodnych typów materiałów.

koła przemysłowe do dużych obciążeń są skonstruowane z myślą o znoszeniu dużych ciężarów, często mają konstrukcję spawaną. Koła przemysłowe do aparatury zakładają potrzebę podtrzymania stabilnej jazdy oraz eliminacji wstrząsów. Stosowane są w aparaturze medycznej, mierzącej, w stojakach na monitory.

Największą grupę zestawów kołowych stanowią koła przemysłowe do urządzeń transportujących. Stosowane są zarówno wewnątrz hal, jak i na zewnątrz hal produkcyjnych. Ze względu na takie wymagania przystosowane są do różnych warunków środowiskowych, które należy bezwzględnie poznać przy ich doborze.

Podczas wyboru zestawów kołowych do urządzeń transportujących trzeba dopasować koła przemysłowe do warunków korozyjnych. W miejscach, w których panują czynniki wywołujące rdzewienie – zwiększona wilgotność czy chemikalia, trzeba montować koła przemysłowe odporne na rdzewienie. W środowiskach, w których panuje podwyższona bądź bardzo niska temperatura, stosuje się koła przemysłowe na nią odporne. Bierze się pod uwagę w nich nie tylko temperaturę zewnętrzną, lecz również tę powstającą w środku mechanizmu koła w czasie jego działania.

wstecz

Podobne artykuły:

 • Zawiesia linowe - zmiana nośności zależnie od użycia

  Stosowanie zawiesi linowych, używanych do różnego rodzaju działań transportowych, powiązane jest z koniecznością trzymania się głównych reguł bezpieczeństwa. Najistotniejszym jest, aby obsługa zawiesi przebiegała w sposób kontrol...
 • Malowanie proszkowe – innowacyjne i wytrzymałe

  Pośród rozmaitych wariantów pokrycia farby na powierzchnie metalowe wydaje się, że doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym niezmiernie interesujący przelicznik jeżeli chodzi o jakość i cenę jest malowanie proszkowe. Niewątpliwie nie pole...
 • Ogrodzenia

  Każdy właściciel mieszkania marzy o tym, żeby był to dom doskonały, piękny i żeby mieszkało się w nim po prostu świetnie i wygodnie. To naturalne. Jednakże nie każdy zdaje sobie kwestię jak kluczowe w celu pozyskania wygody i luksusu jest utworzenie ...
 • Proszkowe malowanie przemysłowe

  W przemyśle często stosuje się specyficzne procedury malowania takie jak choćby malowanie proszkowe. Dzięki niemu możemy otrzymać świetnie odmalowaną płaszczyznę w znacznie mniejszej cenie. To niebywale wielka zaleta takiego typu malowania. Dzięki ni...

Nasi partnerzy

Zobacz również